Hoe je als omgevingsmanager alle belangen verbindt voor een project van Rijkswaterstaat
Nederland is een waterland, maar de kwaliteit van ons oppervlaktewater staat onder druk. De afgelopen decennia is er te weinig gedaan om het tij te keren. Daarom ligt er nu een stevige taak voor Rijkswaterstaat en omgevingsmanager Chris Fitzpatrick om samen met partners en belanghebbenden maatregelen te nemen die een blijvende positieve impact hebben op natuur en recreatie.
Met projecten in grote wateren als het IJsselmeergebied en in nauwe samenwerking met gemeenten, natuurorganisaties en omwonenden, zet Chris zich in om iedereen aan boord te krijgen voor dit belangrijke doel.
Naar een grote organisatie met een warm welkom
Chris kwam anderhalf jaar geleden naar Rijkswaterstaat vanuit een waterschap, waar hij ook al werkte als omgevingsmanager. Hij maakte de overstap naar Rijkswaterstaat omdat hij hier aan natuurontwikkelingsprojecten kon werken. Toch was de overstap even wennen. ‘Ik werd gelukkig niet zomaar in het diepe gegooid,’ zegt hij. ‘Een collega die al 7 jaar bij Rijkswaterstaat werkt, werd mijn buddy. Dat hielp enorm om overzicht te krijgen in zo’n complexe organisatie.’
Wat doet een omgevingsmanager bij Rijkswaterstaat?
Een omgevingsmanager verbindt belangen en stakeholders. Als omgevingsmanager werk je aan 1 groot project of aan meerdere kleine projecten, gericht op wegen, vaarwegen en natuur.
Hierbij zijn doorgaans veel partijen betrokken met eigen belangen en wensen, zoals weggebruikers, bedrijven, omwonenden en gemeenten. Hoe ga je om met hinder en uiteenlopende eisen van deze stakeholders? Een omgevingsmanager brengt de partijen bij elkaar en zorgt dat zij goed geïnformeerd worden over de geplande werkzaamheden. Heldere communicatie is essentieel in deze rol.
Verbindend werken en creëren van draagvlak
Als omgevingsmanager ben je een verbinder, legt hij uit. Chris heeft dagelijks te maken met een reeks externe partijen, complexe vergunningstrajecten en het managen van verwachtingen. Bij de aanleg van natuurvriendelijke oevers overlegt hij bijvoorbeeld intensief met Natuurmonumenten, die zorgen hebben over verstoring van bepaalde vogelsoorten. 'Wil ik iets bereiken, dan ben ik voor een groot deel afhankelijk van anderen, zoals natuurorganisaties en aannemers.’
Chris ziet zijn werk als een voorbeeld van het Oer-Hollandse poldermodel: compromissen zoeken en zorgen dat alle partijen daar tevreden mee zijn. ‘Ik probeer altijd een balans te vinden tussen luisteren en beslissingen nemen. Ik ben iemand die doelgericht is, ik wil graag dat dingen kloppen en dat ze af zijn. Soms betekent dit dat je moet vasthouden aan wat nodig is en wat Rijkswaterstaat verder helpt, zelfs als het proces moeizaam verloopt. Zorgen dat je iedereen mee krijgt, is één van de grootste uitdagingen.’
Als omgevingsmanager ben je een verbinder
Hij benadrukt dat het belangrijk is om mensen aan te spreken in deze baan. ‘Je moet kunnen praten, stappen durven zetten en oprechte interesse tonen in wie je tegenover je hebt. Als ik iets geregeld wil hebben, bijvoorbeeld bij een boer, dan bel ik aan. En dan gaan we koffie drinken aan de keukentafel. Eerst maar eens horen hoe iemand erin zit.’
Focus op waterkwaliteit en natuurbeheer
Chris richt zich specifiek op het verbeteren van de waterkwaliteit en natuurbeheer in de grote Nederlandse wateren. Dit uitgestrekte gebied loopt van de oevers in Durgerdam bij Amsterdam helemaal door naar de Friese meren, met het IJsselmeer in het hart. ‘We proberen deze oppervlaktewateren naar een betere kwaliteit te brengen, met oog voor zowel natuur als recreatie,’ vertelt Chris. Het doel is om uiteindelijk te voldoen aan de Europese Kaderrichtlijn Water.
Geduld en grondigheid: de uitdagingen van een omgevingsmanager
Een voorbeeld hiervan is het herstel en aanleg van natuur, zoals oeverzones, waarbij Chris samenwerkt met het bedrijfsleven, natuurorganisaties en lokale overheden. 'Bij zo’n project komen allerlei belangen samen: natuurbehoud, waterkwaliteit en recreatie,' legt hij uit.
'Dat vraagt om veel overleg en zorgvuldigheid. Buitenstaanders vinden het soms lastig te begrijpen waarom dit zo lang duurt, maar als omgevingsmanager moet ik ervoor zorgen dat iedereen zich gehoord voelt en dat we tot een oplossing komen die liefst voor alle partijen werkt.’
'Dat is wat mijn werk zo leuk maakt. Het zou leuk zijn als meer mensen de stap naar Rijkswaterstaat zullen nemen. Het is een grote, interessante organisatie, waar je echt werk doet met maatschappelijke impact.'
Wil jij ook bijdragen aan een schoon en duurzaam Nederland?
Bekijk onze Natuur & Milieu vacatures