Als stagiair en werkstudent namens Rijkswaterstaat op Lowlands met ‘De stad van de toekomst!’
Hoe beschermen we onze steden tegen zware regenval en piekbuien door klimaatverandering? Lowlands-bezoekers konden zich dit jaar letterlijk onderdompelen in dit vraagstuk door hun deelname in ‘De stad van de toekomst’. Het spel is een samenwerking tussen Rijkswaterstaat en de Nederlandse Wetenschap Organisatie (NWO) en was te zien op het Lowlands Science terrein, hét wetenschapsonderdeel van Lowlands Festival.
Terra Drok, werkstudent bij Rijkswaterstaat en één van de bedenkers van het spel, vertelt: ‘In De stad van de toekomst worden deelnemers écht uitgedaagd om zelf de regie te nemen over het water. Ze krijgen allemaal een rol aangewezen als boer, burgemeester of stadsbewoner.'
'Voordat de piekbui over 8 minuten losbarst, moeten ze op tijd 4 van de 10 maatregelen kiezen om droge voeten te houden. Denk bijvoorbeeld aan groene daken, ruimte voor de rivier of het vervangen van een weg door een wadi (groene greppel, dat water opvangt en vasthoudt). Zodra de piekbui begint zien ze direct de invloed van hun keuzes op de omgeving.’
Van idee tot uitvoering
‘Hoe kunnen we de interesse van jongeren wekken voor watermanagement in Nederland tijdens Lowlands Science 2025?’ Met dit vraagstuk klopte NWO aan bij Rijkswaterstater Arnold Koning. Het idee dat in een brainstorm met collega’s ontstond, was een watertafel te ontwikkelen waarin spelenderwijs verschillende watermanagementaspecten aan bod komen.
Dat idee is tijdens de DOK RWS Bliksemweek door studenten in slechts 4 dagen tijd, samen met professionals en andere Rijkswaterstaters, in een concreet resultaat voor deze opdracht voor NWO (en Rijkswaterstaat) uitgewerkt. Een team van stagiairs (onder aandere in sociale wetenschappen, aardwetenschappen en social design), Rijkswaterstaters, huishistoricus Bert Toussaint en een klimaatwetenschapper, ontwikkelden het idee uit naar een spel.
Terra: ‘We gebruikten bijvoorbeeld Lego en toonden grote tekeningen aan bezoekers. Zo konden we tijdens het maken van het spel, dit ook direct testen. Uiteindelijk sloeg het ontwerp zo goed aan, dat we het na de Bliksemweek verder mochten ontwikkelen in samenwerking met NWO.’
Van design naar interactieve maquette
NWO ging direct aan de slag om het idee verder te ontwikkelen voor Lowlands Science. Terra en Floor Kropman (oud-stagiaire) twijfelden geen moment om hier een bijdrage aan te leveren. ‘Floor en ik hebben vooral het spelconcept op ons genomen; de speluitleg en de rollenkaarten. Vanwege mijn achtergrond in Social Design maakte ik ook het grafische ontwerp voor de maquette. Hierdoor kregen Floor en ik een grote rol bij de doorontwikkeling ervan.’
Maakbedrijf Planemos werd ingeroepen voor het bouwen van de maquette. Naast het fysieke ontwerp, maakten ze daar ook alle uitneembare onderdelen. Dat zijn de maatregelen waar deelnemers op Lowlands uit kunnen kiezen om de wateroverlast van een piekbui tegen te gaan.
Stap even uit de muziek, en in ‘De stad van de toekomst’
Tijdens Lowlands konden bezoekers even uit de muziek stappen en ‘De stad van de toekomst’ verkennen. Bezoekers gingen de uitdaging aan: de juiste maatregelen kiezen tegen het water. Samen met NWO brachten we een belangrijke boodschap onder de aandacht. Want er gaan veel negatieve verhalen rond over het klimaatvraagstuk. Met dit spel lieten we zien wat er in Nederland wél al goed gaat op het gebied van waterbeheer en slimme innovaties, en wat we nú al kunnen doen.
Lowlands zit er inmiddels op, en het was ontzettend geslaagd volgens Terra. Zij, Floor en andere Rijkswaterstaatcollega’s hebben heel veel verraste, jonge mensen gesproken. Heb jij ‘De stad van de toekomst’ verkend?
Wil jij werken bij Rijkswaterstaat? Bekijk eens onze pagina speciaal voor studenten en starters.
Kickstart je carrière bij Rijkswaterstaat
Bekijk onze studenten & starterspagina